Sejm przyjął ustawę o prawach konsumenta

Sejm w dniu dzisiejszym – po trzecim czytaniu – przyjął ustawę o prawach konsumenta. 388 posłów głosowało za przyjęciem tego aktu prawnego, 30 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Posłowie znacząco przyspieszyli, ponieważ pomiędzy II czytaniem (z 7 maja), a III (z 9 maja) minęło zaledwie dwa dni. Warto dodać, że w tym czasie zdążyła zebrać się jeszcze Komisja Gospodarki.

Z najważniejszych informacji należy wskazać na vacatio legis, które zostało ustalone na okres 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy (pisałem o tym na blogu). 

Teraz ustawa trafi do Senatu i jeżeli nie będzie poprawek, zostanie skierowana do podpisu dla Prezydenta RP. 

Projekt ustawy, który został przyjęty przez Sejm znajduje się pod tym linkiem (ew. wersja .pdf). Jest to projekt z 24 kwietnia, ale wszystkie późniejsze poprawki zostały odrzucone.

Tak na marginesie, dzisiaj prawdziwy dzień konsumenta. Sejm przyjął bardzo ważną ustawę, a Prezes UOKiK ogłosił nowe priorytety działania (por. informacja prasowa). Jednym z nich jest szybsze reagowanie i eliminowanie praktyk naruszających interesy konsumentów. Dla osób zainteresowanych polecam prezentacje przedstawiającą nadchodzące zmiany. 

Podziel się artykułem!
Processing your request, Please wait....