Publikacje o nowej ustawie o prawach konsumenta

Nowa ustawa o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r. zmieni bardzo dużo w wielu aspektach życia każdego konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Dlatego ważna jest odpowiednia edukacja tych podmiotów oraz właściwe przygotowanie się do nadchodzących nieuchronnie zmian. W tym celu Prezes UOKiK uruchomił specjalny portal informacyjny www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl (por. komunikat na stronie UOKiK). Znajdziecie na nim wszystkie podstawowe (i nie tylko) informacje o planowanych zmianach, przedstawione w łatwo przystępnej formie.

Ze swojej strony (tak jak obiecałem jakiś czas temu) też przygotowałem niespodziankę. Mam przyjemność zaprezentować dwa poradniki mojego autorstwa (stworzone dzięki pomocy kilku osób, którym w tym miejscu pragnę podziękować), które zostały wydane w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez Prezesa UOKiK. Dostępne są online (linki podane poniżej – wystarczy kliknąć na obrazek) oraz w wersji papierowej (np. u rzeczników konsumentów).

VADEMECUM KONSUMENTA

Vademecum konsumenta

Jest to publikacja skierowana przede wszystkim do konsumentów, czyli końcowych odbiorców wszystkiego rodzaju towarów i usług, którzy w największym stopniu odczują pozytywne skutki nowych regulacji. Vademecum zostało napisane przystępnym językiem, z wieloma życiowymi przykładami, a procedura reklamacyjna opisane jest również w formie wykresu. Informacje zawarte w Vademecum będą pomocne przy dokonywaniu zakupów czy składaniu reklamacji po tegorocznych Świętach Bożego Narodzenia (przypominam jednak, że dotyczy to tylko reklamacji, w stosunku do towarów zakupionych po 25 grudnia 2014 r.).

PRZEPISY KONSUMENCKIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców, Warszawa 2014

Druga publikacja przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych odbiorców, przede wszystkim dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także małych i średnich przedsiębiorstw, u których niekoniecznie głównym zajęciem jest czytanie monotonnych aktów prawnych. Myślę, że informacje zawarte w Przepisach będą również przydatne dla każdej osoby, która jest zainteresowana nowymi regulacjami. Poradnik przedstawia główne i poboczne zagadnienia wynikające z wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta (obowiązki informacyjne, rękojmia, gwarancja, klauzule abuzywne, a nawet naruszenie zbiorowych interesów konsumentów). Liczne przykłady oraz wykresy pomogą zrozumieć interpretację przepisów, a ważne informacje są dodatkowo uwidocznione, aby zmniejszyć możliwość ich pominięcia podczas lektury. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich przedsiębiorców i nie tylko!

Na blogu będę również sukcesywnie przedstawiał różne interesujące zagadnienia dotyczące nowej ustawy, których nie znajdziecie w powyższych publikacjach (a być może również nigdzie indziej w internecie). Zmian jest bardzo dużo, a nie wszystko wynika wprost z przepisów, stąd też ich wykładnia jeszcze na długo będzie przedmiotem licznych dyskusji. 

Podziel się artykułem!
Processing your request, Please wait....