Komisja Europejska o nowej ustawie o prawach konsumenta

Nowe przepisy konsumenckie coraz bliżej. W piątek 3 października założenia Dyrektywy 2011/83/EU, implementującą do polskiego porządku prawnego ustawę o prawach konsumenta, przedstawiła w Warszawie Martine Reicherts, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. Relacja ze spotkania dostępna na stronie Komisji Europejskiej. Zamieszczone są tam bardzo ciekawe informacje, łącznie z TOP10 najnowszych zmian, które nas czekają. Przypominam, że swój ranking dotyczący zmian przy reklamacji przedstawiłem ostatnio na blogu. W najbliższym czasie zaprezentuje jeszcze zestawienie zmian dotyczących zakupów online i poza lokalem przedsiębiorstwa (tak w skrócie to nazywając, bo zmiany nie dotyczą tylko tych kwestii).

Jeżeli chodzi o materiały udostępnione przez Komisję, to warto zapoznać się ze spotem przedstawiającym nowe regulacje – zapraszam do obejrzenia. Jako ciekawostkę powiem, że jest tam mały niuans, który nie zgadza się ze stanem rzeczywistym. Wyzwanie dla odważnych i spostrzegawczych 🙂

Dla bardziej zaawansowanych konsumentów i przedsiębiorców polecam Wytyczne wydane przez Komisję dotyczące interpretacji nowych regulacji (w oparciu o Dyrektywę). Wytyczne dostępne są jedynie w wersji angielskiej.

AKTUALIZACJA – polska wersja Wyjaśnień od poniedziałku już dostępna -> tutaj.

Przypomnę tylko, że polska kampania informacyjna dotycząca ustawy o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r. – ruszy już w październiku i na początku będzie skierowana do przedsiębiorców (szczegóły tutaj). Niedługo na blogu więcej informacji na ten temat. A przedsiębiorcom radzę, aby już teraz przygotowywali się do wejścia nowych regulacji – dla sprzedawców internetowych oznacza to konieczność dostosowania m.in. regulaminów swoich sklepów. 

Podziel się artykułem!
Processing your request, Please wait....